HISTORIE

Historie klubu

Hokejový klub HC Blansko navázal na hokejovou tradici hokeje na Blanensku, která sahá do předválečného období 20. Století. Z hlediska historického lze za hokejová města a obce označit  Blansko a Boskovice, ale také Sloup, Rájec-Jetřebí, Letovice, Jedovnice, Lysice. Dnes už si asi málokdo dokáže jako hokejovou obec představit například Šebetov, Rašov, Valchov, Spešov a další obce, které po druhé světové válce měly založené hokejové kluby.

Začátky

Jedno z nejznámějších období hokeje v Blansku je spojeno s názvem Metra Blansko. V druhé polovině 20. století totiž fungovaly v Blansku dva tělovýchovné spartaky, které měly vazbu na velké průmyslové podniky v Blansku, a které zároveň nesly jejich název. Spartak ČKD Blansko, sídlící a mající zázemí v Blanenských „bytovkách“ a Spartak Metra Blansko se zázemím na dnešním Sportovním ostrově Ludvíka Daňka. Samozřejmě stejně jako všechny sportovní kluby, jednoty a spolky byly i oba Spartaky součástí „všelidového“ ČSTV.

V počátcích se hokej hrál na přírodním kluzišti, které se nacházelo v místě dnešní hokejové haly. Zlomovým momentem se stalo vybudování zimního stadionu s umělou ledovou plochou v roce 1972. Od tohoto okamžiku se hokej v Blansku začal více rozvíjet. Jednalo se zejména o práci s mládeží, kdy vznikla družstva mladších a starších žáků pod patronací ODPM. Trenérskými průkopníky práce s mládeží se stali většinou bývalí hráči Alois Boháč, Vladimír Čepa, Alois Chalupa, Oldřich Baletka, Antonín Veselý, Bedřich Hrazdíra a další. V roce 1975 došlo v dospělém hokeji ke sloučení s Brněnskou Technikou, ovšem počet hráčů z Brna postupně slábl a prim v Blanenském hokeji hráli většinou místní odchovanci. Družstvo mužů hrálo převážně krajský přebor první třídy převážně pod vedením Antonína Sedláka.

Doba porevoluční

Po roce 1989 byl hokejový klub dlouho součástí Spartaku Metra Blansko a jeho následovníka TJ ASK Blansko, až se klub v roce 2000 zcela osamostatnil. Samostatný hokejový klub HC Blansko vzniká v r. 1999, kdy se vyčlenil ze sdružení sportovních oddílů ASK Blansko. A z mužstva působícího ve spodní polovině tabulky krajského přeboru se stává lídr tabulky. Hned v sezóně 2000/2001 vítězí HC Blansko v Krajském přeboru a neuspěje až v infarktové baráži o II.NL. V následujícím roce je HC Blansko je opět vítězem krajského přeboru a v baráži smete vítěze severní Moravy i druholigovou Kopřivnici. To už blanenské hokejisty na všech zápasech provázejí davy fanoušků a na blanenském stadionu slaví postup „plný dům“. Klub jde do II.ligy pod názvem HC Pivovar Černá Hora Blansko. Jako nováček končí na vynikajícím 6. místě a Blansko se stává hokejovou baštou, kde prohrává jak A mužstvo Olomouce, tak tehdy druholigová Kometa Brno! Tím ale cesta HC Blanska nekončí. Hned v další sezóně skončí na celkovém 3. místě po základní části a v následující sezóně, tj. 2004/2005, hraje dokonce finále play-off s Prostějovem. Nájezdy prostějovských fanoušků už musí řešit krajská zásahová jednotka policie a blanenský zimní stadion opět praská ve švech. A další rok nanovo! V roce 2005/2006 je HC Blansko opět ve finále a trojice ve vedení klubu vysvětluje novinářům, že postup do I. ligy je opravdu z ekonomického hlediska nereálný.Po 5-ti letech ve II.lize musí Blansko do Krajského přeboru a opět pod stejným vedení. V roce 2007 prodává vedení klubu druholigovou licenci do Vsetína a od této doby je Blansko městem hokeje na krajské úrovni. A práce s mládeží upadá  pro nižší zájem o sportování z řad mládež. V roce 2014 dochází k restartu a postupně se začíná opět pracovat s těmi nejmenšími. V roce 2017 přijímá klub do svého názvu jméno HC Rytíři Blansko a začíná novou etapu. Nyní se orientuje především na práci s tou nejmenší, začínající mládeží.

Slavní odchovanci HC Blansko

František Ševčík – hráč Brna, stříbrný na OH 68‘, 2x stříbro na MS 65 a 66‘, 2x bronz na MS 69 a 70‘, sedmi násobný mistr ČR v letech 59 až 66‘,trojnásobný vicemistr ČR a dvojnásobný bronzový medailista ČR v ledním hokeji .

Roman Meluzín – dvojnásobný mistr světa ( 96‘ a 99‘), bronzový z MSJ 18‘ a MSJ 20‘ a dvojnásobný vicemistr ligy ze sezony 94/95 a 98/99

Zdeněk Kubica –  aktivní hráč se stovkou startů v extralize a čtyřmi stovkami v 1. lize.

A z mladší generace začínajících hokejistů:

Tadeáš Král – aktivní hráč 1. ligy, účastník turnajů reprezentace U16 a U17

Lukáš Zukal – aktivní hráč, mistr ČR extraligy staršího dorostu, účastník turnajů reprezentace U16, U17 a U18

Filip Král – aktivní hráč, mistr ČR extraligy staršího dorostu, účastník turnajů reprezentace U16, U17, U20 hráč draftovaný v sezóně 2018/2019 klubem NHL Toronto Maple Leafs

– spousta dalších hráčů, kteří v Blansku začínali, hrálo extraligové juniorské soutěže a následně se uplatnili v druholigových klubech.

Share This