HISTORIE

Historie klubu

Hokejový klub HC Blansko navázal na hokejovou tradici hokeje na Blanensku, která sahá do předválečného období 20. Století. Z hlediska historického lze za hokejová města a obce označit  Blansko a Boskovice, ale také Sloup, Rájec-Jetřebí, Letovice, Jedovnice, Lysice. Dnes už si asi málokdo dokáže jako hokejovou obec představit například Šebetov, Rašov, Valchov, Spešov a další obce, které po druhé světové válce měly založené hokejové kluby.

Jedno z nejznámějších období hokeje v Blansku je spojeno s názvem Metra Blansko. V druhé polovině 20. století totiž fungovaly v Blansku dva tělovýchovné spartaky, které měly vazbu na velké průmyslové podniky v Blansku, a které zároveň nesly jejich název. Spartak ČKD Blansko, sídlící a mající zázemí v Blanenských „bytovkách“ a Spartak Metra Blansko se zázemím na dnešním Sportovním ostrově Ludvíka Daňka. Samozřejmě stejně jako všechny sportovní kluby, jednoty a spolky byly i oba Spartaky součástí „všelidového“ ČSTV.

V počátcích se hokej hrál na přírodním kluzišti, které se nacházelo v místě dnešní hokejové haly. Zlomovým momentem se stalo vybudování zimního stadionu s umělou ledovou plochou v roce 1972. Od tohoto okamžiku se hokej v Blansku začal více rozvíjet. Jednalo se zejména o práci s mládeží, kdy vznikla družstva mladších a starších žáků pod patronací ODPM. Trenérskými průkopníky práce s mládeží se stali většinou bývalí hráči Alois Boháč, Vladimír Čepa, Alois Chalupa, Oldřich Baletka, Antonín Veselý, Bedřich Hrazdíra a další. V roce 1975 došlo v dospělém hokeji ke sloučení s Brněnskou Technikou, ovšem počet hráčů z Brna postupně slábl a prim v Blanenském hokeji hráli většinou místní odchovanci. Družstvo mužů hrálo převážně krajský přebor první třídy převážně pod vedením Antonína Sedláka.

Po roce 1989 byl hokejový klub dlouho součástí Spartaku Metra Blansko a jeho následovníka TJ ASK Blansko, až se klub v roce 2000 zcela osamostatnil. Samostatný hokejový klub HC Blansko vzniká v r. 1999, kdy se vyčlenil ze sdružení sportovních oddílů ASK Blansko. A z mužstva působícího ve spodní polovině tabulky krajského přeboru se stává lídr tabulky. Hned v sezóně 2000/2001 vítězí HC Blansko v Krajském přeboru a neuspěje až v infarktové baráži o II.NL. V následujícím roce je HC Blansko je opět vítězem krajského přeboru a v baráži smete vítěze severní Moravy i druholigovou Kopřivnici. To už blanenské hokejisty na všech zápasech provázejí davy fanoušků a na blanenském stadionu slaví postup „plný dům“. Klub jde do II.ligy pod názvem HC Pivovar Černá Hora Blansko. Jako nováček končí na vynikajícím 6. místě a Blansko se stává hokejovou baštou, kde prohrává jak A mužstvo Olomouce, tak tehdy druholigová Kometa Brno! Tím ale cesta HC Blanska nekončí. Hned v další sezóně skončí na celkovém 3. místě po základní části a v následující sezóně, tj. 2004/2005, hraje dokonce finále play-off s Prostějovem. Nájezdy prostějovských fanoušků už musí řešit krajská zásahová jednotka policie a blanenský zimní stadion opět praská ve švech. A další rok nanovo! V roce 2005/2006 je HC Blansko opět ve finále a trojice ve vedení klubu vysvětluje novinářům, že postup do I. ligy je opravdu z ekonomického hlediska nereálný.Po 5-ti letech ve II.lize musí Blansko do Krajského přeboru a opět pod stejným vedení. V roce 2007 prodává vedení klubu druholigovou licenci do Vsetína a od této doby je Blansko městem hokeje na krajské úrovni. A práce s mládeží upadá  pro nižší zájem o sportování z řad mládež. V roce 2014 dochází k restartu a postupně se začíná opět pracovat s těmi nejmenšími. V roce 2017 přijímá klub do svého názvu jméno HC Rytíři Blansko a začíná novou etapu. Nyní se orientuje především na práci s tou nejmenší, začínající mládeží.

Slavní odchovanci HC Blansko

František Ševčík – hráč Brna, stříbrný na OH 68‘, 2x stříbro na MS 65 a 66‘, 2x bronz na MS 69 a 70‘, sedmi násobný mistr ČR v letech 59 až 66‘,trojnásobný vicemistr ČR a dvojnásobný bronzový medailista ČR v ledním hokeji .

Roman Meluzín – dvojnásobný mistr světa ( 96‘ a 99‘), bronzový z MSJ 18‘ a MSJ 20‘ a dvojnásobný vicemistr ligy ze sezony 94/95 a 98/99

Zdeněk Kubica –  aktivní hráč se stovkou startů v extralize a čtyřmi stovkami v 1. lize.

A z mladší generace začínajících hokejistů:

Tadeáš Král – aktivní hráč 1. ligy, účastník turnajů reprezentace U16 a U17

Lukáš Zukal – aktivní hráč, mistr ČR extraligy staršího dorostu, účastník turnajů reprezentace U16, U17 a U18

Filip Král – aktivní hráč, mistr ČR extraligy staršího dorostu, účastník turnajů reprezentace U16, U17, U20 hráč draftovaný v sezóně 2018/2019 klubem NHL Toronto Maple Leafs

– spousta dalších hráčů, kteří v Blansku začínali, hrálo extraligové juniorské soutěže a následně se uplatnili v druholigových klubech.

Share This